slide2.jpg
slide6.jpg
slide7.jpg
slide8.jpg
IMG_9091.jpg
IMG_9048.jpg
previous arrow
next arrow

Wybierz swój język

Wystawa jest przeglądem materiałów i świadectw, skrupulatnie wybranych z bogatej dokumentacji historycznej, w większości należącej do prowincji św. Bonawentury Zakonu Braci Mniejszych, która za pośrednictwem Centrum Kultury „Aracoeli” opowiada o wielowiekowym dziele braci, bardzo żywym na terenie środkowych Włoch, i która nosi nazwę Projekt św. Franciszka.

 

To nie przypadek, że wystawa, zorganizowana w rzymskim kompleksie św. Franciszka „a Ripa”, gdzie przebywał Franciszek z Asyżu, została idealnie zaprojektowana w odniesieniu do innych miejsc w Rzymie: bazyliki Matki Bożej „in Aracoeli” na Kapitolu oraz cichego, ale żywotnego klasztoru św. Bonawentury na Palatynie.

Różne materiały prezentowane na wystawie, od XIII wieku do dnia dzisiejszego, koncentrują się na niektórych obrazach św. Franciszka. Ukazują one proces rozwoju i życie Zakonu Braci Mniejszych, wywołując emocjonalną wędrówkę, na przemian momenty zatrzymania się i medytacji z momentami poruszania się i zdobycia. Jest to oczywiście wewnętrzne zdobycie, które ma na celu odzyskanie tożsamości, zaspokojenie potrzeb właściwe doświadczeniom artystycznym i literackim, teraz w ramach Projektu św. Franciszka, a potem przy innych okazjach związanych z obchodami osiemsetlecia franciszkańskiego.

Co więcej, wystawa nie jest wydarzeniem ulotnym, ale stanowi wprowadzenie do ponownego otwarcia dla publiczności (w odnowionej formie) biblioteki-muzeum w kompleksie św. Franciszka „a Ripa”. Mieści się tam, oprócz niezwykłych dzieł sztuki, łącznie około 30 tys. starodawnych i cennych woluminów, a także odnowione i prawie nieznane freski autorstwa Emanuele da Como.

 

Na wystawie:

Obrazy i malowidła dotyczące św. Franciszka. Ekspozycja cennych przedmiotów, kodeksów, rycin, druków, relikwiarzy, żywych i konkretnych świadectw o historii ruchu franciszkańskiego na obszarze między Lacjum i Abruzją.

 

Godziny otwarcia i rezerwacje można znaleźć na stronie internetowej:

https://www.centroculturalearacoeli.org/mostra-nel-nome-di-san-francesco/

 

YouTube

 

Przejdź do YouTube

Przejdź do Flickr