slide2.jpg
slide6.jpg
slide7.jpg
slide8.jpg
IMG_9091.jpg
IMG_9048.jpg
previous arrow
next arrow

Wybierz swój język

Osiemset lat temu, 29 listopada 1223 r., papież Honoriusz III zatwierdził Regułę braci mniejszych, kierując bullę Solet annuere do brata Franciszka i innych członków Zakonu. Było to potwierdzenie tego – jak głosi początek wspomnianego dokumentu – co papież Innocenty III zatwierdził ustnie podczas spotkania w Rzymie około 1210 r. Oto jak sam Franciszek wspomina to w swoim Testamencie: „I gdy Pan zlecił mi troskę o braci, nikt mi nie wskazywał, co mam czynić, lecz sam Najwyższy objawił mi, że powinienem żyć według Ewangelii świętej. I ja kazałem to spisać w niewielu prostych słowach, i Ojciec Święty potwierdził mi” (T 14-15).

Jest to tak zwane propositum vitae, które dotarło do Bolonii w 1211 r. wraz z bratem Bernardem z Quintavalle i w Bolonii miało swoich pierwszych miłośników, o czym opowiada rozdział V Kwiatków.

Przez osiemset lat Reguła „zatwierdzona” przez papieża Honoriusza była prawnym i charyzmatycznym odniesieniem dla braci „pierwszego Zakonu franciszkańskiego”: Zakonu Braci Mniejszych obecnego w Bolonii u św. Antoniego, a ostatnio u św. Szczepana; Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych u św. Franciszka, którego podział został usankcjonowany na kapitule generalnej w 1517 r.; Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów u św. Józefa, powstałych około 1525 r.

To dzięki nim Reguła od ośmiuset lat codziennie styka się z miastem, nie w poszukiwaniu samej siebie, ale tego, co ją uzasadnia: „świętej Ewangelii naszego Pana Jezusa Chrystusa”.

Powstaje jednak pytanie: co osiemset lat później ten tekst może jeszcze powiedzieć?

Poprosiliśmy o to 12 bolończyków (Davide CONTE, Pietro ZAULI, David COLGAN, Andrea LAPPI, Valentina MARCHESINI, Daniele RAVAGLIA, Luisa LEONI, Mauro FELICORI, Elena UGOLINI, Marco DEL GOVERNATORE, Chiara LOCATELLI, Marina ORLANDI), którzy w środę 29 listopada 2023 r. o godz. 20.45 w bazylice i klasztorze św. Franciszka w Bolonii przeczytają po jednym z 12 rozdziałów Reguły.

 

Prowadzenie: Jacopo TREBBI

Muzyka: Adrea GIANESSI

Patronat: Biblioteca San Francesco Bologna

INFO:      Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

                https://www.facebook.com/events/237046029392579/?ref=newsfeed

 

YouTube

 

Przejdź do YouTube

Przejdź do Flickr