slide2.jpg
slide6.jpg
slide7.jpg
slide8.jpg
previous arrow
next arrow

Wybierz swój język

Osiemset lat temu, 29 listopada 1223 r., papież Honoriusz III zatwierdził Regułę braci mniejszych, kierując bullę Solet annuere do brata Franciszka i innych członków Zakonu. Było to potwierdzenie tego – jak głosi początek wspomnianego dokumentu – co papież Innocenty III zatwierdził ustnie podczas spotkania w Rzymie około 1210 r. Oto jak sam Franciszek wspomina to w swoim Testamencie: „I gdy Pan zlecił mi troskę o braci, nikt mi nie wskazywał, co mam czynić, lecz sam Najwyższy objawił mi, że powinienem żyć według Ewangelii świętej. I ja kazałem to spisać w niewielu prostych słowach, i Ojciec Święty potwierdził mi” (T 14-15).

Jest to tak zwane propositum vitae, które dotarło do Bolonii w 1211 r. wraz z bratem Bernardem z Quintavalle i w Bolonii miało swoich pierwszych miłośników, o czym opowiada rozdział V Kwiatków.

Przez osiemset lat Reguła „zatwierdzona” przez papieża Honoriusza była prawnym i charyzmatycznym odniesieniem dla braci „pierwszego Zakonu franciszkańskiego”: Zakonu Braci Mniejszych obecnego w Bolonii u św. Antoniego, a ostatnio u św. Szczepana; Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych u św. Franciszka, którego podział został usankcjonowany na kapitule generalnej w 1517 r.; Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów u św. Józefa, powstałych około 1525 r.

To dzięki nim Reguła od ośmiuset lat codziennie styka się z miastem, nie w poszukiwaniu samej siebie, ale tego, co ją uzasadnia: „świętej Ewangelii naszego Pana Jezusa Chrystusa”.

Powstaje jednak pytanie: co osiemset lat później ten tekst może jeszcze powiedzieć?

Poprosiliśmy o to 12 bolończyków (Davide CONTE, Pietro ZAULI, David COLGAN, Andrea LAPPI, Valentina MARCHESINI, Daniele RAVAGLIA, Luisa LEONI, Mauro FELICORI, Elena UGOLINI, Marco DEL GOVERNATORE, Chiara LOCATELLI, Marina ORLANDI), którzy w środę 29 listopada 2023 r. o godz. 20.45 w bazylice i klasztorze św. Franciszka w Bolonii przeczytają po jednym z 12 rozdziałów Reguły.

 

Prowadzenie: Jacopo TREBBI

Muzyka: Adrea GIANESSI

Patronat: Biblioteca San Francesco Bologna

INFO:      Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

                https://www.facebook.com/events/237046029392579/?ref=newsfeed

 

YouTube

Przejdź do YouTube

Przejdź do Flickr