slide2.jpg
slide6.jpg
slide7.jpg
slide8.jpg
IMG_9091.jpg
IMG_9048.jpg
previous arrow
next arrow

Wybierz swój język

Prot. N. 35/2023

18 listopada 2023 roku

 

Do braci i sióstr rodziny franciszkańskiej

 

Kilka tygodni temu został wam wszystkim ogłoszony wielki dar, który Ojciec Święty zechciał nam ofiarować w postaci odpustu z okazji osiemsetlecia Bożego Narodzenia w Greccio. Zadbaliśmy o natychmiastowe przekazanie informacji o odpuście, aby każda wspólnota mogła wziąć go pod uwagę i znaleźć najlepszy sposób na jego dowartościowanie dla nas i dla wiernych, którzy uczęszczają do naszych kościołów.

 

Niedawno, 14 listopada 2023 roku, ukazał się oficjalny dekret Penitencjarii Apostolskiej (w załączeniu), którego treść w swoich istotnych zarysach została wam już wcześniej podana i przekazana w różnych językach. W tym miejscu należy podkreślić tylko dwa aspekty:

 

– określa się, że dar odpustu można uzyskać, nawiedzając w formie pielgrzymki dowolny kościół rodziny franciszkańskiej gdziekolwiek na świecie;

 

– przypomina się o zwykłych warunkach (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa według intencji Ojca Świętego), a także precyzuje, że należy pobożnie uczestniczyć w jubileuszowych obrzędach lub przynajmniej zatrzymać się przed ustawionym tam żłóbkiem, oddając się przez odpowiedni czas pobożnym rozmyślaniom, zakończonym modlitwą Pańską, wyznaniem wiary i wezwaniami do Świętej Rodziny Jezusa, Maryi, Józefa oraz św. Franciszka z Asyżu.

 

Przy okazji dołącza się tekst dekretu w kilku językach: nie są to oficjalne tłumaczenia, ale zwyczajna pomoc, jeśli ktoś woli mieć współczesny język odniesienia.

Korzystając z tej okoliczności, życzę owocnego Adwentu!

 

Z braterskim pozdrowieniem

Fr. Michele Mottura

Sekretarz Konferencji Rodziny Franciszkańskiej

 

 

Pobierz dekret:

ENG   ESP   ITA   LATINO   POL   PRT   DEU

 

YouTube

 

Przejdź do YouTube

Przejdź do Flickr