
Greccio i wielkie antyfony O
Stwórz swój własny żłóbek z papieżem Franciszkiem to darmowy materiał franciszkański*, dostępny w piętnastu językach i przygotowany z okazji 800. rocznicy Bożego Narodzenia w Greccio.
Całość jest prosta do wykorzystania:
- przy świątecznym żywym żłóbku z setkami osób,
- w prostej rodzinie lub wspólnocie zakonnej,
- w szkole lub parafii,
- w osobistej pobożności.
Odwiedź strony internetowe:
https://franciscanvoice.org/resources/ i https://vozfranciscana.org/recursos/
Ulotki i plakaty są dostępne w języku angielskim, hiszpańskim i włoskim, a także kod QR ułatwiający dostęp do materiałów.
Prosimy podzielić się informacjami z innymi!
Obrazy prac w wysokiej rozdzielczości można zamawiać pod adresem:
Prośby o tłumaczenia na inne języki można kierować pod adresem:
Gwardian klasztoru w Greccio, fr. Giovanni LOCHE OFM, potwierdza, że prezentowane materiały to:
- Wędrówka, przygoda w odkrywaniu cudownej tajemnicy Boga.
- Przeplatanie się dziejów, modlitwy i sztuki, by przypomnieć człowiekowi o jego wzniosłej godności dziecka Bożego.
Nawiązując do ducha św. Franciszka z Asyżu, papież Franciszek pisze:
„Żłóbek jest jakby żywą Ewangelią, która wypływa z kart Pisma Świętego. Kontemplując scenę Bożego Narodzenia, jesteśmy zaproszeni do duchowego wyruszenia w drogę, pociągnięci pokorą Tego, który stał się człowiekiem, aby spotkać każdego człowieka” (Admirabile signum, 1).
Fr. Michael LASKY, delegat generalny ds. sprawiedliwości, pokoju, i integralności stworzenia (GPIC)
*Projekt z udziałem Roman VI (Unia delegatów generalnych GPIC rodziny franciszkańskiej) w ramach obchodów 800-lecia Bożego Narodzenia w Greccio.
Szczególne podziękowania należą się współbratu artyście fr. Joseph DORNIAK, redaktor naczelnej „Franciscan Voice” Laura BAUER, a także niezliczonym tłumaczom, korektorom i grafikom.

Redakcja czasopisma „San Francesco”
16 września 2023 r. ministrowie generalni pierwszego Zakonu franciszkańskiego, fr. Massimo FUSARELLI OFM, fr. Roberto GENUIN OFMCap i fr. Carlos A. TROVARELLI OFMConv, spotkali się w Asyżu na „Dziedzińcu Franciszka” (Cortile di Francesco), na historycznym wydarzeniu, które prawdopodobnie naznaczy franciszkańską debatę w najbliższej przyszłości. W 800 lat po zatwierdzeniu wrócono do refleksji nad Regułą zatwierdzoną św. Franciszka z Asyżu.
W dyskusji wzięli także udział prof. Maria Pia ALBERZONI, która zajęła się tematami pracy i normatywności Reguły z historycznego punktu widzenia, oraz poeta Davide RONDONI, który dogłębnie ukazał estetyczne spojrzenie na relację między mężczyzną i kobietą oraz na misję franciszkanów odnoszącą się do braterstwa w dzisiejszym świecie. Spotkanie prowadził kustosz Świętego Konwentu w Asyżu fr. Marco MORONI.

29 listopada 2023 r. – bazylika św. Jana na Lateranie w Rzymie
Reguła została zatwierdzona przez papieża 29 listopada 1223 r. bullą wydaną na Lateranie; 29 listopada 2023 r. przypada jej osiemsetlecie. Komitet rodziny franciszkańskiej ds. osiemsetlecia zaprasza wszystkich do osobistego wzięcia udziału w obchodach lub za pośrednictwem Internetu www.centenarifrancescani.org. Uroczystość odbędzie się 29 listopada 2023 r. o godz. 15 (czasu lokalnego) w bazylice św. Jana na Lateranie w Rzymie.
Obchody pomogą na nowo odkryć wartość i znaczenie Reguły dla całej rodziny franciszkańskiej poprzez refleksje i świadectwa, które ukażą jej aktualność. Uroczystość będzie prowadzona na przemian w różnych językach, aby umożliwić uczestnictwo online i wyrazić międzynarodowy charakter rodziny franciszkańskiej. Obecnych będzie sześciu ministrów generalnych lub ich przedstawiciele.
Zapraszamy tych, którzy mogą przybyć osobiście, a także tych, którzy nie mogą być obecni w Rzymie, do uczestnictwa online na żywo lub obejrzenia transmisji w późniejszym czasie (nagranie pozostanie na stronie internetowej osiemsetlecia).

W tym roku Międzynarodowe Spotkanie GIFRA odbyło się w dniach 27 lipca – 2 sierpnia 2023 r. w Centrum „Externato da Luz” w Lizbonie. Spotkanie to odbywa się zwykle na tydzień przed Światowymi Dniami Młodzieży i w tym samym miejscu, aby młodzi ludzie mieli możliwość dzielenia się naszym charyzmatem w ramach tego wielkiego wydarzenia. W tym roku temat Międzynarodowego Spotkania Młodzieży był bardzo sugestywny i stymulujący dla życia młodych franciszkanów w wielu aspektach życia, gdyż skupiał się na myśli przewodniej: „Pośpiesz się, twój brat na ciebie czeka”, w pełni zgodny z motto ŚDM zaczerpniętym z ewangeli Łukasza(Łk 1,39).
W kontekście tego międzynarodowego spotkania, w dniu 31 lipca 2023 r. Ministrowie Generalni Pierwszego Zakonu (OFMConv, OFM, OFMCap) i Regularnego Trzeciego Zakonu (TOR), Minister Generalny FZŚ i Przewodniczący IFC-TOR dokonali refleksji, aby wyjść od typowych tematów związanych z Jubileuszem 800lecia, który przeżywa cała Rodzina Franciszkańska.
Spotkanie z Przełożonymi Generalnymi odbyło się w atmosferze braterstwa i dzielenia się. Każdy z nich przybliżał specyfikę 800 lecia, podając wskazówki, jak rodzina franciszkańska powinna przeżyć ten czas łaski. Spotkanie było niezwykle bogate, ponieważ młodzi ludzie mogli z pierwszej ręki usłyszeć, o tym Jubuleuszu i jak uczynić go widocznymi w różnych regionach, w których obecna jest wspólnota franciszkańska.
Spotkanie z Ministrami Generalnymi zakończyło się spotkaniem, w którym młodzi ludzie mogli zadać sobie pytanie o drogę, o jaką Pan prosi nas, franciszkanów, w tym momencie historii. Następnie odbył się lunch z młodzieżą biorącą udział w Międzynarodowym Spotkaniu YouFra i ich asystentami.

14 lipca 2023 r. u franciszkanów w Krakowie została otwarta na kilka tygodni wystawa słynnych na cały świat szopek krakowskich. Okazją jest zbliżająca się w tym roku 800. rocznica pierwszej żywej szopki, wystawionej przez św. Franciszka z Asyżu.
„Prezentujemy 40 dzieł wykonanych przez 20 czołowych krakowskich twórców na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Niemal wszystkie wystawione szopki to laureatki dorocznych konkursów. Wśród pokazywanych obiektów znajdują się kilkucentymetrowe miniatury, jak również szopki duże, a między nimi najwyższa w dziejach – szopka 5-metrowa” – twierdzi Marek MARKOWSKI, twórca szopek, odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” i inicjator wystawy.
„Wystawę uzupełnia kilkanaście grup figurek szopkowych powstałych na różnych kontynentach. Unaocznia to jak rozmaitą formę przyjął spopularyzowany przez franciszkanów zwyczaj budowania szopek we wszystkich zakątkach świata. Mamy nadzieję, że otwarcie wystawy w pełni sezonu turystycznego pozwoli obejrzeć krakowskie arcydzieła większej liczbie gości. Celem wystawy jest uczczenie 800-lecia urządzenia przez św. Franciszka żłóbka w Greccio w 1223 r.” – dodaje.
Pięć lat temu szopkarstwo krakowskie zostało wpisane przez UNESCO na reprezentatywną listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości jako pierwsza tradycja pochodząca z Polski i jako pierwsze szopkarstwo ze świata.
Szopki krakowskie, obok najważniejszej sceny Bożego Narodzenia, zawierają elementy architektoniczne rozpoznawalnych budowli Krakowa, postacie historyczne i legendarne związane z miastem. Często też odwołują się do ważnych wydarzeń z dziejów Polski.
Wystawa wpisuje się w cykl obchodów franciszkańskiego osiemsetlecia 2023-2026, zainaugurowanego na początku 2023 r. w Greccio przez ministrów generalnych rodziny franciszkańskiej, a dotyczącego wydarzeń z ostatnich lat życia Świętego (zatwierdzenie Reguły, szopka w Greccio, stygmaty, Pieśń stworzenia, śmierć w 1226 r.).
Wystawę będzie można oglądać do końca sierpnia w auli bł. Jakuba przy Franciszkańskiej 4 (wejście od strony Plant).
Fr. Jan M. SZEWEK

Konferencja prasowa z okazji osiemsetlecia pierwszego żłóbka św. Franciszka
W dniu 12 lipca 2023 r. w siedzibie Narodowej Agencji Turystyki ENIT w Rzymie odbyła się konferencja prasowa Admirabile signum z okazji osiemsetlecia powstania pierwszego żłóbka św. Franciszka.
W spotkaniu, poprzedzonym powitaniem ze strony dyrektor zarządzającej ENIT Ivany JELINIC, wzięli udział: bp Vito PICCINONNA, biskup diecezji Rieti; bp Domenico POMPILI, przewodniczący komisji episkopatu ds. kultury i komunikacji społecznej, referent konferencji episkopatu Włoch ds. osiemsetlecia franciszkańskiego 2023-2026; fr. Simone CASTALDI OFM, delegat prowincji św. Bonawentury; Simona Renata BALDASSARRE, radca ds. kultury, równouprawnienia, polityki młodzieżowej i rodzinnej przy służbie cywilnej regionu Lacjum; Manuela RINALDI, radca ds. robót publicznych i odbudowy, dróg i infrastruktury regionu Lacjum; Giampaolo LETTA, przewodniczący grupy technicznej ds. turystyki, kultury i ważnych wydarzeń „Unindustria”; Cristina PRIARONE, „Lazio Film Commission”; Giuseppe GIANNOTTI, kierownik „RAI Storia e Anniversari direzione Cultura ed Educational”. Spotkanie koordynował Enrico BRESSAN z „Fondaco Italia”.
Więcej informacji: https://bit.ly/43sO8tX
(…) W Boże Narodzenie na Placu św. Piotra i w Auli Pawła VI w Watykanie znajdą się żłóbki poświęcone nocy w Greccio z 1223 r. oraz przesłaniu św. Franciszka, o którego aktualności świadczy sanktuarium żłóbka w Greccio.
(…) Pojawi się wiele inicjatyw, które złożą się na program wystawowy i wydarzenia związane z „La Valle del Primo Presepe” („Dolina Pierwszego Żłobka”), projektem opracowanym przez diecezję Rieti i promowanym od 2017 r. we współpracy z prowincją św. Bonawentury Zakonu Braci Mniejszych, gminami Rieti i Greccio oraz Włoskim Stowarzyszeniem Przyjaciół Żłóbka. Wszystkie informacje i aktualia dotyczące projektu i programu inicjatyw można znaleźć na stronie internetowej www.valledelprimopresepe.it oraz na specjalnych stronach w mediach społecznościowych.

Materiał formacyjny CIOFS 2023
CIOFS (Międzynarodowa Rada Franciszkańskiego Zakonu Świeckich)
Rozpoczęliśmy obchody i spotkania rodziny. Każdego roku będziemy udostępniać wszystkim wspólnotom FZŚ i GiFra podstawowe materiały, aby wraz z całą rodziną franciszkańską na świecie mogły one współdzielić wielką radość wspólnego świętowania osiemsetlecia, podczas którego będziemy wspominać: osiemsetlecie Reguły zatwierdzonej (Regula Bullata), Boże Narodzenie w Greccio (2023), Stygmaty (2024), Pieśń słoneczną (2025) i, jako kulminację, Paschę Franciszka (2026). Aby ukierunkować sposób naszego świętowania, w ubiegłym roku Konferencja Rodziny Franciszkańskiej dostarczyła nam materiały, spośród których wybraliśmy kilka akapitów.
… Obchody rocznic mają zasadniczo na celu zdecydowane skierowanie naszego spojrzenia w przyszłość i charyzmatyczne umocnienie naszej tożsamości franciszkańskiej…
… Pełnia daru otrzymanego przez Biedaczynę z Asyżu od Boskiego Dawcy spełnia się więc w komplementarności i wzajemnej żywotnej komunii, która jest celem życia „wszystkich, którzy miłują Pana z całego serca” (List do wiernych, redakcja pierwsza, 1, 1). Dlatego też jako rodzina franciszkańska – wraz ze wszystkimi, których pociąga ewangeliczne piękno Biedaczyny (por. Laudato si’, 10) – chcemy świętować te rocznice, które proroczym spojrzeniem w przyszłość dają nam cenną okazję do ożywienia bogactwa naszego charyzmatu.
… Obchody rocznic stanowią niewątpliwie dobrą okazję, by uwidocznić rodzinę franciszkańską w swej całości. Byłoby bardzo wskazane, aby wszystkie działania i inicjatywy na poziomie krajowym i/lub regionalnym były koordynowane przez komisję reprezentującą całą rodzinę franciszkańską. Ad intra i ad extra: Rocznice nie są obchodzone jedynie po to, aby wywrzeć pozytywny wpływ na całą rodzinę franciszkańską. Niezbędne jest posługiwanie się wyobraźnią i kreatywnością, aby oddziaływały one również na pozakościelne środowiska społeczne i kulturowe. (Konferencja Rodziny Franciszkańskiej 2022).
Bylibyśmy szczęśliwi, gdyby każda wspólnota narodowa mogła rozwinąć i pracować nad propozycjami, które proponujemy na 2023 r., a które składają się z dwóch tematów formacyjnych dotyczących Żłóbka i Reguły, nad propozycjami, które my, wasi bracia i siostry, przygotowaliśmy z wielkim zaangażowaniem i miłością. Materiał jest dostępny w 4 językach:

Sekretariat „La Valle del Primo Presepe”
Jedno z najbardziej wyczekiwanych spotkań „antoniańskiego czerwca” („Giugno Antoniano Reatino”), artystyczne kompozycje kwiatowe biennale „Kościoły w kwiatach” (24-25 czerwca 2023 r.), realizowane we współpracy ze stowarzyszeniem „Associazione Porta d’Arce e Infioritalia” w ramach VII edycji „La Valle del Primo Presepe”, stanowiło sugestywne połączenie kunsztu, kolorystyki, cierpliwości i pomysłowości, upiększając ważne miejsca w historycznym centrum miasta.
Wielu było również dekoratorów, młodych i starszych, którzy na trasie procesji ze świecami przyjęli zaproszenie do odtworzenia logo symbolizującego projekt kulturalny podjęty z zamiarem zapoznania się z historią doliny Rieti, poświęcony osiemsetnej rocznicy obchodów Bożego Narodzenia w Greccio i powstania Reguły franciszkańskiej.
Liczni zwiedzający mogli więc podziwiać doskonale zaprezentowane dzieła mistrzów aranżacji kwiatowych ze stowarzyszeń „Associazione Infiorata di Cervaro A.P.S.”, „Associazione Maestri Infioratori della città di Castelraimondo”, „Infiorata Acta della Città di Alatri” i „Infioratori Bona Morte e del S.S. Carmelo di Artena”.
Inna inicjatywa, symbolizująca współpracę między różnymi rzeczywistościami na tym terenie, została już przeprowadzona w zeszłym roku wraz z serią działań poznawczych, czego najbardziej widocznym wyrazem było zrealizowanie i wystawienie w holu teatru „Flavio Vespasiano” w Rieti, począwszy od 29 listopada – dnia, w którym wspomina się świętych franciszkańskich i w którym zaaprobowano Regułę zatwierdzoną – i przez cały okres Bożego Narodzenia, prac na temat Reguły zatwierdzonej, przygotowanych staraniem „Pia Unione Sant’Antonio di Padova Rieti” we współpracy z „Associazione Porta d’Arce e Infioritalia”.
Współpraca będzie kontynuowana w ciągu roku poprzez „barwne” inicjatywy, a wszystko to pod znakiem „ponadczasowej” przyjaźni, która – jak podkreślił Biskup Vito – głęboko połączyła życie Franciszka i Antoniego, rodząc się również dzięki duchowi, który uczynił Franciszka „przykładnym świadkiem dla Antoniego i wielu innych”.

Dziesiąta edycja szkoły franciszkanizmu organizowanej przez Ruch Franciszkański z Toskanii zakończyła się 4 marca 2023 r. we Florencji.
Spotkania, cieszące się dużą frekwencją (każdorazowo od 90 do 120 uczestników i około 30 osób połączonych online), odbywały się w każdą sobotę po południu od 4 lutego do 4 marca 2023 r. (od godz. 15.30 do 18) na dwa sposoby: z osobistym udziałem w pomieszczeniach parafii św. Franciszka na placu Savoranola we Florencji oraz za pośrednictwem Internetu. Tym samym uczestnicy spoza Florencji, a także ci, którzy nie mogli przybyć osobiście, mieli w tym roku możliwość włączenia się w obrady. Temat spotkań brzmiał: Osiemsetlecie Reguły i Bożego Narodzenia w Greccio.
Szkoła franciszkanizmu powstała w 2013 r. z inicjatywy fr. Paolo FANTACCINI, ówczesnego ministra prowincjalnego Zakonu Braci Mniejszych w Toskanii, i nieżyjącego już Stefano MINIATI, ministra regionalnego Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Toskanii; w latach 2013-2014 byli oni odpowiednio przewodniczącym i wiceprzewodniczącym Ruchu Franciszkańskiego. Celem było zaproponowanie wszystkim formacji franciszkańskiej z zamiarem dzielenia się dziedzictwem kulturowym, duchowym i historycznym wytworzonym przez franciszkanizm. Chodziło o dzielenie się tą wyjątkową spuścizną zwłaszcza z tymi, którzy czuli się z różnych powodów zainteresowani postacią św. Franciszka i pragnęli pogłębić swoją znajomość charyzmatu franciszkańskiego. Z wielkim optymizmem i entuzjazmem w styczniu 2014 r. rozpoczęły się spotkania pierwszej edycji.
Od tamtej pory – w ramach zagwarantowania powagi propozycji formacyjnej – spotkania odbywają się pod patronatem Papieskiego Uniwersytetu Antonianum i przy współpracy Ministerstwa Edukacji za pośrednictwem regionalnego biura edukacji w Toskanii.
Czym jest Ruch Franciszkański? Skupia on wszystkie zakonne i świeckie elementy franciszkańskie, które składają się na charyzmat św. Franciszka i św. Klary. Powstał w latach 90., nadał sobie oficjalną strukturę, a na początku XXI wieku przyjął także statut, z którego stopniowo wywodzą się regionalne Ruchy Franciszkańskie.
W Toskanii tworzą go bracia z Pierwszego Zakonu (OFM, OFMCap i OFMConv), siostry klaryski, zakonnice z instytutów żeńskich skupionych w Ruchu Zakonnic Franciszkańskich, Franciszkański Zakon Świeckich, Młodzież Franciszkańska, członkowie różnych instytutów i stowarzyszeń o inspiracji franciszkańskiej.
Cele Ruchu Franciszkańskiego to pogłębianie wiedzy, braterskiej komunii i współpracy pomiędzy wszystkimi członkami, dawanie świadectwa o Panu Bogu poprzez charyzmat franciszkański, rozpowszechnianie orędzia franciszkańskiego poprzez środki komunikacji (publikacje i multimedia), promowanie inicjatyw w rodzaju „festynów na placu”, a więc wydarzeń organizowanych „na ulicy”, pośród ludzi, w duchu otwarcia na dialog, w stylu św. Franciszka z Asyżu.
Szkoła franciszkanizmu, „festyn na placu”, dni ewangelizacji – oto inicjatywy zaplanowane w tym roku przy współpracy różnych środowisk kościelnych w Toskanii, aby przybliżyć franciszkańskie wartości braterstwa, dialogu i pokoju.

W wigilię święta poświęcenia bazyliki św. Franciszka w Asyżu, 23 maja 2023 r., z udziałem ponad stu osób, głównie zakonników z różnych rodzin franciszkańskich, zainaugurowano wystawę Ewangelia i nic innego usytuowaną w krużgankach Sykstusa IV w Świętym Konwencie.
Wydarzenie wpisało się w obchody osiemsetlecia zatwierdzenia Reguły franciszkańskiej bullą Solet annuere ogłoszoną przez papieża Honoriusza III w 1223 r.
Jak wyjaśnił kustosz fr. Marco MORONI, wystawa jest wspólnym dziełem kilku współbraci ze Świętego Konwentu i składa się z około dwudziestu tablic ze zdjęciami i podpisami przetłumaczonymi również na język angielski i hiszpański. Nawiązuje do niektórych tematów zawartych w Regule i daje możliwość poznania życia franciszkanów, którzy do dziś mają tę samą Regułę jako podstawę własnej egzystencji i tożsamości. Tematy ubóstwa, bycia mniejszym, pracy, misji, braterstwa itp. zostały przedstawione w taki sposób, by mogły być użyteczne nie tylko dla samych zakonników, ale także dla wszystkich, którzy pragną poznać i żyć według duchowości św. Franciszka.
Celowo krótkie podpisy zostały przygotowane z myślą o licznych osobach zwiedzających bazylikę, by w ograniczonym czasie mogli zapoznać się z cenną treścią Reguły. Ekspozycja będzie prezentowana do końca roku i można ją zwiedzać w godzinach otwarcia bazyliki. W celu szerszego rozpowszechnienia wystawy w innych klasztorach franciszkańskich wystarczy poprosić organizatorów o udostępnienie plików do wydrukowania poszczególnych plansz.
Całość zbioru niejako prowadzi do wymownego miejsca w bazylice górnej, gdzie w absydzie wystawiony jest oryginał bulli papieża Honoriusza III. Jest to przedmiot o fundamentalnym znaczeniu historycznym, przechowywany przez braci ze Świętego Konwentu jako cenna relikwia, która wyszła spod rąk św. Franciszka i w której zebrał on to, co nazwał „rdzeniem Ewangelii”. Ewangelia i nic innego – oto synteza franciszkańskiego przesłania.
L’exposition se prolonge en quelque sorte avec sa “pièce maîtresse” dans l’église supérieure de la Basilique, dans l’abside où se trouve le parchemin original portant le sceau du Pape Honorius III, objet de fondamentale importance historique, gardé par les frères franciscains du Sacro Convento comme une précieuse relique qui passa par les mains de Saint François, où elle recueillit ce qu’il appelait la “moëlle de l’Évangile ”. L’Évangile et rien d’autre, c’est-à-dire la synthèse du message franciscain.

W piątek 31 marca 2023 r. o godz. 21 w kościele św. Bonawentury na Palatynie w Rzymie fr. Fortunato IOZZELLI OFM wygłosi konferencję pt. Boże Narodzenie w Greccio.
Wydarzenie to jest organizowane przez centrum kultury „Araceli”, prowincję św. Bonawentury Zakonu Braci Mniejszych i komitet rodziny franciszkańskiej ds. franciszkańskiego osiemsetlecia. Wpisuje się w program obchodów osiemsetlecia urządzenia żłóbka w Greccio i zatwierdzenia Reguły św. Franciszka z Asyżu.
Wcześniej, 24 marca 2023 r., fr. Fortunato IOZZELLI wygłosił konferencję pt. Reguła braci mniejszych.
Wykład w języku włoskim można śledzić na YouTube:

Przekazując wam ten dokument, życzymy dobrej lektury, pożytecznej pracy i owocnego przeżyc a jubileuszu
Wszystkie języki:
https://drive.google.com/drive/folders/1c_LW81Q6h9LTSDb2TXkc1VBR_Q_XE9O-?usp=sharing

Greccio (RI), 7 stycznia 2023 r.
W obecności sześciu Ministrów generalnych Rodziny Franciszkańskiej zainaugurowano dziś Franciszkowe Osiemsetlecie, czyli cykl wydarzeń, które odtwarzając ostatnie etapy życia świętego Franciszka z Asyżu, doprowadzą do osiemsetnej rocznicy Paschy Serafickiego Ojca.