slide2.jpg
slide6.jpg
slide7.jpg
slide8.jpg
IMG_9091.jpg
IMG_9048.jpg
previous arrow
next arrow

Wybierz swój język

Greccio (RI), 7 stycznia 2023 r. 

W obecności sześciu Ministrów generalnych Rodziny Franciszkańskiej zainaugurowano dziś Franciszkowe Osiemsetlecie, czyli cykl wydarzeń, które odtwarzając ostatnie etapy życia świętego Franciszka z Asyżu, doprowadzą do osiemsetnej rocznicy Paschy Serafickiego Ojca.

 

 

Uroczystość, której przewodniczył br. Luciano de Giusti, Minister prowincjalny Prowincji świętego Bonawentury Zakonu Braci Mniejszych, odbyła się w kościele - sanktuarium w Greccio, gdzie w noc Bożego Narodzenia 1223 roku święty Franciszek zechciał obchodzić Święta w wyjątkowy sposób.
 W bieżącym roku, 2023, obchodzone jest 800-lecie Bożego Narodzenia w Greccio i zatwierdzenia Reguły świętego Franciszka (29 listopada 1223).
W pierwszej części uroczystości, po intronizacji u stóp ołtarza kopii Reguły zatwierdzonej, odczytano fragmenty Reguły i Testamentu świętego Franciszka, które są ze sobą ściśle powiązane i razem tworzą głęboką jedność, obie bowiem karmią się jednym wielkim ideałem ewangelicznym, który zawsze kierował krokami świętego Franciszka.
Druga część uroczystości przypomniała o Bożym Narodzeniu w Greccio, kiedy to święty Franciszek po raz pierwszy w historii urządził Żłóbek, o czym opowiedział w Pierwszej Legendzie Tomasz z Celano, pierwszy biograf Świętego z Asyżu.
Tomasz pisze, że w "miejscowości Greccio" Franciszek chciał pokazać naocznie swoim współczesnym niedostatek, jakiego zaznała Rodzina z Nazaretu przy narodzinach Dzieciątka Jezus. 
W ostatniej części uroczystości sześciu ministrów generalnych, w towarzystwie brata Luciano de Giusti, przeniosło w procesji figurkę Dzieciątka do groty sanktuarium.

Termin „Rodzina Franciszkańska” jest używany w szerokim znaczeniu dla określenia wszystkich grup religijnych inspirowanych charyzmatem świętego Franciszka. W rzeczywistości charyzmat franciszkański inspirował w ciągu wieków mężczyzn i kobiety, zarówno świeckich jak i kapłanów, którzy tworzyli różne grupy. Konferencja Rodziny Franciszkańskiej składa się z sześciu członków: Ministra generalnego Zakonu Braci Mniejszych (OFM), Ministra generalnego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (OFMConv), Ministra generalnego Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów (OFMCap), Ministra generalnego Trzeciego Zakonu Regularnego (TOR), Ministra generalnego Franciszkańskiego Zakonu Świeckich (FZŚ), przewodniczącego Międzynarodowej Konferencji Franciszkańskiej Braci i Sióstr Trzeciego Zakonu Regularnego (CFI-TOR).
Fr. Massimo Fusarelli OFM
Fr. Carlos Alberto Trovarelli OFMconv
Fr. Roberto Genuin OFMcap
Fr. Amando Trujillo Cano TOR
Tibor Kauser OFS
 S. Daisy Kalamparamban, Wiceprezes IFC-TOR
Osiemsetlecie podzielone jest na pięć etapów rozpisanych na cztery 4 lata, w których będzie można rozważać i kontemplować Regułę i Boże Narodzenie w Greccio (1223-2023), dar stygmatów (1224-2024), Pieśń słoneczną czyli Pochwałę stworzeń (1225-2025) i Paschę Franciszka z Asyżu (1226-2026).
Melania Bruno
Biuro Komunikacji OFM
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

YouTube

 

Przejdź do YouTube

Przejdź do Flickr