slide2.jpg
slide6.jpg
slide7.jpg
slide8.jpg
IMG_9091.jpg
IMG_9048.jpg
previous arrow
next arrow

Wybierz swój język

 

"Stulecie będzie owocnym świętem, jeśli będzie można iść razem, naśladując Chrystusa i  w miłości do ubogich."

 

Rankiem 31 października 2022 r. papież Franciszek przyjął w Auli Klementyńskiej reprezentację ponad dwustu konsekrowanych członków Rodziny Franciszkańskiej, w tym braci z czterech zakonów franciszkańskich, Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, siostry zakonne z różnych zgromadzeń franciszkańskich i władze kościelne z niektórych miejsc franciszkańskich, aby porozumieć się i zastanowić nad stuleciami franciszkańskimi, które będziemy przeżywać w ciągu najbliższych czterech lat.

Audiencja przebiegała w atmosferze wielkiej radości i nadziei. Papież przypomniał powody obrania imienia “Franciszek” dla swojego pontyfikatu, stwierdzając, że jest to święty bardzo popularny, a jednocześnie bardzo niezrozumiany. "Franciszek, to prawda, jest człowiekiem pokoju, człowiekiem ubóstwa, człowiekiem, który kocha i celebruje stworzenie; ale - co jest korzeniem tego wszystkiego, co jest źródłem? Jezus Chrystus” - powiedział.

Ponadto zaapelował, aby przeżywać stulecia franciszkańskie, patrząc zawsze na osobę Jezusa i na braci i siostry z peryferii: " Stulecie będzie owocnym świętem, jeśli będzie można iść razem, naśladując Chrystusa i  w miłości do ubogich."

Stulecia franciszkańskie rozpoczną się w 2023 roku i będą świętowaniem 800-lecia: zatwierdzenia Reguły, narodzin Greccio, napisania Pieśni Stworzeń, Stygmatów, a ich kulminacją będzie obchód “Paschy Świętego Franciszka” w 2026 roku.
W ciągu najbliższych czterech lat wokół tych wydarzeń będą rozwijane działania i refleksje, abyśmy mogli wspólnie, jako rodzina, świętować łaskę naszego franciszkańskiego charyzmatu.
Audiencja zakończyła się błogosławieństwem udzielonym przez Papieża i jego zachętą do wspólnego przeżywania obchodów osiemsetlecia - jako Kościół i jako rodzina.

 

YouTube

 

Przejdź do YouTube

Przejdź do Flickr